İçeriğe geç

AFC – Ülke Turnuvaları

Last updated on 30 Eylül 2021

1.) Asya’da Turnuva Katılımcısı Ülkeler

AFC (Asya Futbol Konfederasyonu), FIFA bünyesindeki altı konfederasyondan biridir ve 7 Mayıs 1954’te Filipinler, Manila’da kurulmuştur. Afganistan, Burma (Myanmar), Çin Cumhuriyeti (Çin Taipei), Hong Kong, İran, Hindistan, İsrail, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Pakistan, Filipinler, Singapur ve Güney Vietnam kurucu üyeleridir.
Çoğu Asya’da bulunan 47 üye ülkeye sahiptir. Eskiden OFC’de olan Avustralya, 2006 yılında Asya Futbol Konfederasyonu’na katıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ne yakın ve coğrafi olarak da Okyanusya’da bulunan Guam ve Kuzey Mariana Adaları da AFC üyeleridir. Hong Kong ve Makao, bağımsız ülkeler olmasa da (her ikisi de Çin’in Özel İdari Bölgeleridir), aynı zamanda AFC’nin üyeleridir.

2.) Asian Cup (Asya Kupası)’nda 1980’e Kadar Olan Dönem

AFC tarafından düzenlenen ilk Asian Cup (Asya Kupası) turnuvası 1956 yılında Hong Kong’da gerçekleşti, yani Avrupa Şampiyonasından 4 yıl daha eski bir turnuva. O turnuvada Güney Kore şampiyon olurken İsrail ikinci, ev sahibi Hong Kong üçüncü ve Güney Vietnam dördüncü olmuştu. 1960’da ise ilk dört sırada sadece üçüncü Hong Kong’un yerine Çin geçmişti. 1964’de İsrail şampiyon olurken Hindistan ikinci, Güney Kore üçüncü, Hong Kong dördüncüydü. Sonra İran dönemi başladı. 1968, 1972 ve 1976’da İran üst üste 3 şampiyonluk elde ederken ilk dört sırada İsrail, Güney Kore, Çin ön plandaydı.

3.) Asya Kupası (1980-1996)

1980’de Kuveyt şampiyon olurken Güney Kore ikinci, İran üçüncü, Kuzey Kore dördüncü olmuştu. 1984 ve 1988’de Suudi Arabistan şampiyon olurken bu iki şampiyonanın ikisinde de ilk dört sırada Çin ve İran kendine yer bulmuştu. 1992 Japonya’nın kendine ilk dörtte ilk kez yer bulduğu ve hatta şampiyon olduğu turnuva. Finalde Suudi Arabistan’ı yenerlerken aynı Japonya 2000’de yine Suudileri ve 2004’de ise Çin’i yenerek şampiyonluk elde etti. 1996’da ise Suudi Arabistan şampiyon oldu.

4.) Asya Kupas’nda 2000 ve Sonrası

Dört yıl sonra değil de bu sefer 2007’de düzenlenen turnuvada yeni bir şampiyon çıktı: Irak ve finalde Suudi Arabistan’ı yendi. 2011’de artık Asya’da mücadelesine devam eden Avustralya finalde şampiyon Japonya’nın rakibi oldu. 2015’de bu sefer kendi ülkelerinde Avustralyalılar Güney Kore’yi geçerek şampiyon oldular.

(*) Indonesia, Malaysia, Thailand, Vietnam / Endonezya, Malezya, Tayland, Vietnam

5.) 2019 Asya Kupası Şampiyonu Katar

Teknik direktör Felix Sanchez Bas yönetiminde Katar milli takımı Asya şampiyonluğuna ulaştı. Felix Sanchez, Barcelona’da bir alt yapı hocası iken 2006’da 31 yaşındayken Katar’a geldi ve Aspire Academy’nin başına geçti. 2013’e kadar bu akademinin başında kalan Felix Sanchez, 2013-15 arasında Katar 19 yaş altı milli takımının başındaydı ve o ekiple Asya şampiyonluğuna ulaştı. 2014-17 arasında ise Katar 20 yaş altı milli takımındaydı. 2017’de Katar 23 yaş altı milli takımının başına geçmişti ki Uruguaylı hoca Jorge Fossati’nin görevine son verilmesiyle A milli takıma sıra gelmişti. 12 yıldan bu yana Katar’da olan ve 5 yıldan bu yana da her yaş grubunda milli takımda yer alan Felix Sanchez daha önce bu kupada yarı final bile görmemiş bir milli takımla şampiyonluğa ulaştı.

Bu şampiyonluğa nasıl bir süreçle ulaşıldı? Önce elemelerde 8 karşılaşmanın 7 tanesini kazandılar ve sadece 1 kez Çin Halk Cumhuriyeti’ne yenildiler. Toplamda kalelerinde sadece 4 gol gördüler. Finallerde ise E Grubunda Lübnan ve Suudi Arabistan’ı 2-0, Kuzey Kore’yi ise 6-0 ile geçtiler. İlk 16 turunda Irak’ı ve çeyrek finalde ise Güney Kore’yi 1-0, yarı finalde Birleşik Arap Emirlikleri’ni 4-0 yenen Katar finalde Japonya’nın karşısına hiç gol yemeen çıkmıştı. Japonya ise yarı finalde 3-0’lık İran galibiyeti hariç hep zorlanmıştı. Daha önce grupta Türkmenistan, Umman ve Özbekistan’ı, ilk 16 turunda Suudi Arabistan’ı, çeyrek finalde ise Vietnam’ı hep tek farkla geçerlerken 8 gol atmış ve 3 gol yemişlerdi.

Finalde Asya’da bir ekol olan ve birçok oyuncusu Avrupa’da önemli liglerde top koşturan Japonya’yı 3-1 ile geçen Katar’ın kadrosunda 1 Portekiz ve 1 Cezayir asıllı oyuncusu var. Çoğunluğu 22-23 yaşındaki Katar milli takımının kalesini ise Saad Al Sheeb koruyor. 29 yaşındaki Al Sheeb, turnuvada 7 karşılaşmada kalesinde sadece 1 gol görürken kulüp olarak Katar’ın en önemli kulübü Al Sadd’ın kalecisi. Al Sadd milli takıma en çok oyuncu veren kulüp ve kadrosunda kaptan Xavi, Gabi’yi bulunduruyor. Japonya’nın teknik direktörü Hajime Mariyasu da 50 yaşında ve 35 kez milli formayı giymiş eski bir milli futbolcu, kalelerinde ise turnuvada 6 karşılaşmada Tosu kalecisi 30 yaşındaki Shuichi Honda, 1 karşılaşmada ise Sendai kalecisi Amerika asıllı Daniel Schmidt korudu. Schmidt kadrodaki tek Japon olmayan oyuncu.

6.) Asya Kupası’nda Bölgesel Kıta Federasyonlarının Aldığı Dereceler


Toplamda özellikle son yıllardaki performansı ile Japonya 4 finalde 4 şampiyonluk ile ön planda. Suudi Arabistan 1984-2007 arasında 6 finalde 3 şampiyonluk ile bir başka ön plana çıkan ülke. İran 3 finalde 3 şampiyonluk ve 4 üçüncülük ile yine bir başka başarılı ülke. Güney Kore de 6 finalde 2 şampiyonluk ve ilave olarak 4 tane de üçüncülük ile her zaman zirvede yer almış bir ülke.

7.) Asya Kupası’nda Problemler

AFC Cup of Nations büyük seyircileri çekememesi, siyasi müdahaleler, AFC üye ülkeleri arasında seyahat etmenin yüksek maliyetleri ile ilgili birçok problem yaşayan bir turnuvadır.

Turnuva, sayısız siyasi problem sebebiyle ara verilmesi de dahil birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan biri, İsrail’in durumuydu, ülke AFC’nin bir üyesiyken Yom Kippur Savaşı ve Arap AFC üyelerine karşı artan gerilimler sonrasında, İsrail 1974’te AFC’den ihraç edildi ve bir süre OFC’de rekabet etmek zorunda kaldı. 1990 yılında UEFA üyeliğini kabul etti. 2010 FIFA Dünya Kupası elemeleri sırasında iki Kore arasındaki gerginlikler, Kuzey Kore’nin Güney Kore takımını ülkesine kabul etmeyi, Güney Kore bayrağını göstermeyi ve milli marşlarını çalmayı reddetmesine yol açmıştı. Sonuç olarak, Kuzey Kore’nin iç saha maçları Şanghay’a taşınmıştır. 2016’da İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına yönelik saldırının ardından Suudi Arabistan, İran’la oynamayı reddetmiş ve hatta AFC üyeliğinden çekilmekle tehdit etmiş ve bu problemi uluslararası düzeye taşımıştır.

Özellikle elemelerde Asya ülkeleri arasında seyahatlerin yüksek maliyetine bağlı olarak Düşük katılım da AFC Cup of Nations için başka bir sorun olmuştu. Turnuvanın zayıf ülke milli takımları sebebiyle kalitesi de sorgulanmaktaydı. Bu kalitede bir turnuva için bu kadar maliyete katlanılır mıydı?

Kategori:Asya