İçeriğe geç

CAF – Kulüp Turnuvaları

Last updated on 30 Eylül 2021

1.) CAF Şampiyonlar Ligi Turnuva Tanımı ve Öncesi Yıllar

CAF Şampiyonlar Ligi, CAF tarafından her yıl düzenlenen bir kıta kulüp futbol turnuvasıdır ve Afrika’nın futbol liglerinden en iyi kulüpler katılır. Sponsorluk nedenlerinden dolayı resmi adı Total CAF Champions League’dir ve Total Champions League de kullanımdadır. Turnuvanın galibi, altı kıta konfederasyonunun tümünden şampiyon kulüpler arasında oynanan bir turnuva olan FIFA Dünya Kulüpler Kupası için bir yer kazanır ve ayrıca CAF Süper Kupası’nda CAF Konfederasyon Kupası’nın galibi ile karşı karşıya gelir. 1964’den bu yana düzenlenen turnuva 1997’de de dünyadaki trend dahilinde Şampiyonlar Ligi’ne dönüştü.

Hayata 1964’te ‘Afrika Şampiyon Kulüpler Kupası’ olarak başlayan, kupayı kaldıran ilk takım finalde Mali’nin Stade Malien’ini 2-1 yenen Kamerun’den Oryx Douala oldu. Ertesi yıl herhangi bir turnuva yapılmadı, ancak 1966’da, iki ayaklı finalde başka bir Malili takım AS Real Bamako Fildişi Sahilleri’nden Côte d’ Stade d’Abidjan ile oynadı. Bamako’daki ilk karşılaşmayı ev sahibi 3-1 kazandı, ancak Abidjan’daki deplasman maçında Fildişililer 4-1 kazanıp toplamda 5-4 ile şampiyonluğa ulaştı.

1967’de Gana’dan Asante Kotoko, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden TP Mazembe’yle karşılaştığında, her iki maç da berabere bitti (sırasıyla 1-1 ve 2-2). CAF bir play-off düzenledi, ancak Ganalılar maça katılmayı başaramadı ve unvan, ertesi yıl tekrar şampiyon olan Mazembe’ye verildi. Ancak Ganalılar intikamlarını 1970’de Kotoko ve Mazembe bir kez daha finalde bir araya geldiklerinde karşılaşmasında 2-1 ile kazanan oldular.

1970’ler, Kamerun futbolunun bugün uluslararası düzeyde sahip olduğu başarı platformunu yaratan bir dönem olarak dikkat çekmekteydi. 1971 ve 1980 arasında Kamerun takımları kupayı dört kez kazandı, Canon Yaoundé üç şampiyonluk (1971, 1978 ve 1980) alırken 1979’da US Douala kupayı kaldırdı. Kamerun zaferleri arasında altın çağını yaşayan başka bir kulüp daha vardı: Bu dönemde kupayı üç kez kazanan Gine’den Hafia Conakry (1972, 1975 ve 1977) vardı.

2.) CAF Şampiyonlar Ligi Dönemi

1997’de CAF Şampiyonlar Ligi, önceki turnuva olan Afrika Şampiyon Kulüpler Kupası’nın yerini aldı. Turnuva, CAF’a bağlı tüm ulusal liglerin kazananlarının yanı sıra bir önceki sezondan turnuvanın galibine açıktı. 2004 yılından itibaren en yüksek puan alan 12 ülkenin lig ikincisi de turnuvaya katılınca toplam 64 takımlı bir turnuva oluştu. Bu, lig ikincilerinin daha önce oynadığı ikincil Afrika kulüp turnuvası olan CAF Kupası’nın, CAF Konfederasyon Kupası’nı oluşturmak için CAF Kupa Galipleri Kupası ile birleştirilmesine parael bir durumdu. 12 ülke, kulüplerinin son 5 yıldaki performanslarına göre belirlenmekteydi.

İlk eleme turu ve birinci tur olmak üzere iki aşamalı eleme sonrasında Şampiyonlar Ligi’nde 16 takım kalmaktadır. ilk turda elenen 16 takım, o turnuvadaki son 16 takıma karşı oynamak için Konfederasyon Kupası’na gider. İlk turdan sonra, son 16 takım 4’er kişilik 4 gruba ayrılır. Bu gruplarda birinci ve ikinci olan takımlar çeyrek final ve yarı final oynama şansına sahip olmak üzere mücadele ederler.

3.) CAF Şampiyonlar Ligi’nde Ön Plana Çıkan Kulüpler

Kuruluşundan bu yana, Kuzey Afrika kulüpleri rekabette daha baskın oldu ve Şampiyonlar Ligi’nin Afrika’daki şampiyonluğunun yaklaşık %80’i bu bölgeye gitti. Bununla birlikte, 2010 yılında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden TP Mazembe, iki kez şampiyon olarak tekrar eden ilk kulüp oldu. İlk galibiyet çiftleri 1967 ve 1968’de geldi, ardından 2009 ve 2010’da başarıyı tekrarladılar.

Al Ahly, Zamalek, Ismaily gibi takımları ile Mısır bu kupada en başarılı olan ülke. Tam 23 finalleri var ve bu finallerde de 15 şampiyonluk. Al Ahly, tam 12 final ve 8 şampiyonluk ile sadece Mısır’da değil Afrika genelinde de başı çekiyor. Bu sezon şampiyonluğu kazanan Esperance ise 7 final ve 3 şampiyonluk ile başka başarılı bir kulüp. Ülkesi Tunus ise 12 final 5 şampiyonluğa sahip ve diğer bir önemli kulüpleri ise Étoile du Sahel. Demokratik Kongo ise ki eski adı Zaire, 12 final ve 6 şampiyonluğa sahip. En önemli takımı ise TP Mazembe, 7 final oynamış ve 5 şampiyonluk elde etmiş ki en son şampiyonluğu 2015’de. Fas’ın 8 final ve 6 şampiyonluğu, Cezayir’in ise 7 final 5 şampiyonluğu var.

Demokratik Kongo hariç özellikle son dönemde Kuzey Afrika ülkeleri ön planda görünüyor. Oysa ki 1970.lerde özellikle Hafia FC ile kulübü ile Gine ve Canon Yaounde kulübü ile Kamerun’un önemli başarıları var. Yine 1970 ve 1980.lerde Asante Kotoko kulübü ile Gana zaman zaman ön plana çıkmış. Nijerya ve Fildişi Sahilleri farklı kulüpleri ile farklı dönemlerde karşımıza çıkıyor. Biraz daha aşağıda ve kuzeybatıda birbirine yakın bölgelerde duran bu ülkelerden zamanla gücün kuzeye kaydığı anlaşılıyor. Afrika’nın ortasında yer alan Demokratik Kongo ilginç bir olay, incelenmeye değer. En güneye indiğimizde ise Güney Afrika Cumhuriyeti yine 2000.lerden sonra 4 final ve 2 şampiyonluk elde etmiş durumda.

4.) CAF Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde Ülkelerin Aldığı Dereceler

5.) CAF Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde Bölgesel Kıta Federasyonlarının Aldığı Dereceler

6.CAF Şampiyon Kulüpler Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde Kulüplerin Aldığı Dereceler

Egypt / Mısır

Tunisia / Tunus

DR Congo / Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Ghana / Gana

Morocco / Fas

Algeria / Cezayir

Nigeria / Nijerya

Cameroon / Kamerun

Guinea / Gine

Ivory Coast / Fildişi Sahilleri

South Africa / Güney Afrika

7.) CAF Konfederasyon Kupası’nda Ülkelerin Aldığı Dereceler

8.) CAF Konfederasyon Kupası’nda Kulüplerin Aldığı Dereceler

Tunisia / Tunus

Morocco / Fas

DR Congo / Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Egypt / Mısır

Ghana / Gana

Mali / Mali

Algeria / Cezayir

South Africa / Güney Afrika

Kategori:Afrika