İçeriğe geç

Arjantin Kulüp Organizasyonları

Last updated on 8 Ekim 2021

1.) Arjantin Lig Organizasyonu (1891-1900)

Dünya Ligleri Tarihinde bugün aslında sıra İrlanda Ligindeydi, ancak Britanya dışına çıkmak adına Arjantin’e bir torpil yaptım. Tabii Arjantin’de de ligi kuranlar Britanyalılar ve 1891’de St. Andrew’s Scots Okulu’ndan Alex Lamont’un önderliğinde beş takımlı bu ligde ilk karşılaşmalar Buenos Aires FC – St.Andrew’s ve Old Caledonias –  Belgrano FC.  arasındaydı. Karşılaşmalar iki devreli lig usulü oynandı. Lig sonunda Old Caledonias ve St.Andrew’s 13’er puan topladı ki iki puanlı sistem uygulanmıştı. Lig sonunda oynanan final karşılaşmasında ise St.Andrew’s, Old Caledonias’ı 3-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı. St.Andrew’s İskoç göçmenlerin kurduğu Arjantin’in aynı zamanda en eski özel okuldan çıkma bir kulüptü.

Takip eden yıl bu lig devam ettirilemedi ve bir yıl boş atlandıktan sonra 1893’de Alexander Watson Hutton tarafından lig yeniden başlarken bir yandan da Argentine Football Association (AFA) kuruldu ki Hutton’a Arjantin futbolunun babası olarak bakılıyor. Buenos Aires & Rosario Railway bu yeni ligde eskiden kalan tek kulüptü ve ligi sonuncu sırada tamamladılar. İki puanlı sistemde çift devreli lig usulü oynanan ligde Lomas Athletic büyük bir üstünlükle şampiyon olurken, Flores Athletic ikinci, Quilmes Rovers üçüncü, English High School dördüncü olmuştu. Bu kulüplerin hepsi Buenos Aires kulüpleri ve çim hokeyi, rugby gibi sporlarla birlikte futbolun da oynandığı ortamlardı ve bu takımlardaki bütün oyuncular İngilizdi. Lomas Athletic takip eden 5 sezonda da 4 şampiyonluk elde etti. Sadece 1896’da Lomas Academy şampiyonluğa ulaştı. Aslında ülkemiz de dahil dünyanın birçok yerinde benzer hikayeler olduğunu görüyoruz.

Lomas Athletic hayatına daha çok rugby kulübü olarak devam ederken bütün bu kulüplerden adı bilinen Quilmes Athletico Arjantin 2.Ligi olan Primera B’de devam ediyor. 1897’de ligde son sırada yer alan Club Atlético Banfield, Buenos Aires banliyösü olan aynı isimli yerleşimde 1880’lerden itibaren yerleşen İngilizler tarafından kuruldu. Banfield ismi de bu bölgeye 1873 yılında demiryolunu getiren ve Buenos Aires Great Southern Railway’ın ilk müdürü olan Edward Banfield’den gelmekteydi. Banfield 1899’da kurulan Primera B (Segunda División)’de ilk şampiyonluğunu elde ederek en üst lige geri döndü. English High School da ikinci sırada yer aldı.

En üst lige dönersek 1899’da yine 1896 kuruluşlu Belgrano Athletic Club ilk şampiyonluğuna ulaştı. 4 takımla oynanan ligde Lobos, Lomas ve Lanus sıralandılar. Rakiplerine büyük üstünlük sağlayan Belgrano da Buenos Aires’de Argentine Rugby Union’u oluşturan kulüpler arasındaydı. 1900 yılında ise yine 4 takım mücadele ederken English High School şampiyon oldu. Lomas, Belgrano ve Quilmes diğer sıraları elde ettiler.

2.) Arjantin Lig Organizasyonu (1900-1918)

Kategori:ArjantinDünyaGüney Amerika