İçeriğe geç

Brezilya Kulüp Organizasyonları

Last updated on 29 Eylül 2021

1.) Brezilya Bölgesel Lig Organizasyonları (1893-1900)

Brezilya futbolunun başlangıcında iki İskoç ismin ön plana çıktığı görülüyor. Birincisi 1893 yılında Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu’da bir tekstil fabrikasında çalışmak için göç eden Thomas Donohoe ve 1894 yılında Brezilya’daki ilk futbol karşılaşmasını organize etmişti. İkincisi ise Charles Miller.

1870’lerde, John Miller adlı bir İskoç diğer Avrupalı göçmenlerle birlikte São Paulo’daki demiryolu inşaatı projesinde çalışmaktaydı. 1884’te Miller, on yaşındaki oğlu Charles William Miller’ı eğitim için İngiltere, Southampton’daki Bannister Okuluna gönderdi. Burada futbolu öğrenen Charles, Futbol Ligi’nin kurulduğu sırada yetenekli bir kanat oyuncusu olarak Southampton FC kadrosuna girmeyi başardı. Sao Paolo, Brezilya futbolunun başlangıcı açısından çok önemli ve 1888’de São Paulo Athletic Club ismiyle ilk spor kulübü kuruldu. Bu arada 1892’de Charles, hala İngiltere’de iken, üniversitelerden davet edilen oyunculardan oluşan bir takım olan ve burada bahsettiğimiz Corinthian F.C. için oynamak üzere davet edilmişti. Sonrasında Charles Miller, burada edindiği futbol malzemelerini ve bir kural kitabını Sao Paolo’ya getirmişti. São Paulo’daki oyunculara oyunun kurallarını öğretti ve artık Brezilya’da bir yıldızdı; topukla verdiği pas Chaleira (Çaydanlık) olarak adlandırılmıştı, tabii Charles ismine gönderme de yaparak. Takip eden yıllarda da Charles Miller’in etkisi devam edecekti ve hatta Corinthian FC’nin Brezilya ziyaretini takiben Corinthians kurulmuştu ve isim babası da Miller’dı. 1953 yılında ölene kadar Sao Paolo’da yaşadı.

İskoç işçilerle başlayan süreçte dünya futbolunun kaderi çizilmiş oldu ve futbolda Brezilya gibi bir dev ortaya çıktı. Takip eden yıllarda yerel küçük turnuvalar olsa da ilk büyükçe sayılabilecek Campeonato Paulista için 1910’ların beklenmesi gerekmişti ki daha sonrasında genelin anladığı şekilde bir liglerinin olması yıllar almıştı. Brezilya Futbol Federasyonu da 1914 yılında kuruldu.

São Paulo’da, Miller’in mirası, Charles Miller Meydanı’nın önünde, Pacaembu stadyumunun içinde yer alan şehrin Futbol Müzesi’nde yaşatılıyor. Miller, São Paulo Athletic Club’a ait görselde ön sırada ortada yer alıyor.

2.) Brezilya Bölgesel Lig Organizasyonları (1900-1918)

Kategori:BrezilyaDünyaGüney Amerika