İçeriğe geç

FIFA Dışı Organizasyonlar

Last updated on 1 Ekim 2021

1.) NON-FIFA Ne Demek?

FIFA dışı uluslararası futbol, uluslararası futbolun FIFA tarafından denetlenmeyen bölümüdür. FIFA, futbolu küresel olarak denetleyen ve uluslararası temsili maçlar yürüten, dernek futbolunun uluslararası yönetim organıdır. Ancak, bazı FIFA içinde yer almayan ya da FIFA tarafından kabul edilmeyen toplumlar arasında gerçekleşen uluslararası futbol da hayatına devam etmektedir. Bu, genellikle adalar, koloniler veya özerk bölgeler gibi alt-ulusal varlıkları içeren milli karşılaşmalardan oluşur.

Devletler
Sekiz küçük egemen devlet olan Mikronezya, Kiribati, Monako, Nauru, Palau, Tuvalu, Marshall Adaları ve Vatikan’ı temsil eden takımlar uluslararası futbol oynarlarken FIFA’ya bağlı değillerdir. İçlerinde sadece Kiribati ve Tuvalu, Okyanusya Futbol Konfederasyonu (OFC)’nun Ortak Üyeleridir, ancak ana kuruluşu değildir.
Birleşik Krallık, FIFA’da dört kurucu ülke (İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda) aracılığıyla temsil edilmektedir. 1940’larda ve 50’lerde, bir Birleşik Krallık milli futbol takımı, FIFA tarafından tam uluslararası kabul edilmeyen dostluk karşılaşmaları oynamak için birkaç kez belirlenmiştir.

Özerk (veya Özerklik Arayan) Bölgeler ve Tanınmayan Devletler
İkinci bir kategori, özerklik geçmişi olan daha büyük ulusların bölgelerini kapsar. Halihazırda bir dereceye kadar kendi kendini yönetmekte olan Katalonya, Galiçya ve Bask gibi İspanya’nın özerk toplulukları, geleneksel olarak Noel’de genellikle yılda sadece bir kere karşılaşma yapmaktadır. Bununla birlikte, Bask takımını diğerlerinden ayırmak gerekir, çünkü sadece İspanya’nın Bask özerk topluluğunu değil, aynı zamanda Navarre ve Fransız Bask Ülkesini de içeren daha büyük Bask bölgesini temsil etmektedir.
Alternatif olarak, tanınmayan bazı eyaletlerin milli takımları da olabilmektedir. Çin Taipei gibi bazı yerleşik FIFA üyeleri hala bu kategoriye girmektedir Kuzey Kıbrıs, bu FIFA dışı futbol takımı kategorisinin en iyi örneğidir.

Bölgesel Birlikler
Bunlar kendi bölgelerindeki yerel futbolu denetlerlerken bir bütün olarak ulusal birliğe katkıda bulunan bir birlikler ağının parçasıdır. Buna iyi bir örnek, ilçe statüsüne sahip olan Jersey olabilir. Bu bölgesel yönetimlerin takımları genelde temsili takımlarını uluslararası FIFA dışı karşılaşmalarda oynatırlar.

Vatansız İnsanlar
Başka bir takım grubu, ana devleti olmayan veya bir diasporadan gelen etnik grupların temsili takımlarıdır. Laponya’nın Sami halkı kuzey Fennoscandia’nın ayrı bir bölgesinde yaşıyor, ancak dört ülkenin kontrolü altındadırlar. Bununla birlikte, bir futbol federasyonu ve temsili bir takım kurmuşlardır. Benzer şekilde, yüzyıllardır Avrupa’nın dört bir yanına dağılmış olan Roman halkı, kendilerini uluslararası rekabette temsil edecek yeni gelişen bir futbol organizasyonuna sahiptir. Filistinliler gibi diğer vatansız uluslar, tanınan bir devlete sahip olmamasına rağmen FIFA ve AFC’ye kabul edilmişlerdir. Esperanto futbol takımı, dünya çapındaki Esperanto konuşanların topluluğunu temsil eder.

2.) New Federation Board

N.F.-Board (Nouvelle Fédération-Board) 12 Aralık 2003’te kurulmuş bir futbol federasyonları konfederasyonudur ve FIFA’ya bağlı olmayan ulusları, bağımlı ve / veya tanınmayan devletleri, azınlıkları, vatansız halkları, bölgeleri ve mikro ulusları temsil eden takımlardan oluşmaktadır. Kuruculardan biri, Belçikalı futbolcu Jean-Marc Bosman’ı Bosman kararına yol açan bir davada temsil eden avukat Luc Misson’dur.
VIVA Dünya Kupası, FIFA’ya bağlı olmayan takımlar için bir şemsiye kuruluş olan Yeni Federasyon Kurulu tarafından 2006 ile 2012 yılları arasında beş kez düzenlenen uluslararası bir futbol turnuvasıydı. Bunu, 2014 yılında yeni düzenlenen ConIFA Dünya Futbol Kupası takip etmiştir.

N.F.-Board Üyeleri:

3.) VIVA Dünya Kupası

Nisan 2005’te NF-Board (NF Yönetim Kurulu), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50. yılını kutlayan bir turnuva olan 50. Yıl Kupası’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapan, Kuzey Kıbrıs Futbol Federasyonunun ilk VIVA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için seçildiğini duyurdu. NF-Board, üyelerinden seçilen on altı takımın turnuvaya katılacağını umuyordu.

2005 baharında, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda (KTFF) seçilen yeni yönetim diğer uluslarla ilişkileri geliştirmeye hevesliydi. NF-Board, yeni yönetimin olası siyasi tartışmaları önlemek için hangi takımların katılıp katılamayacağını kısıtlamakta ısrar ettiğini iddia ederken KTFF, NF-Board’un makul olmayan mali taleplerde bulunduğunu iddia etti. Bunun sonucunda NF-Board, turnuvanın ev sahipliği haklarını Occitania’ya vermeye karar verdi. Buna karşılık, KTFF, VIVA Dünya Kupası ile aynı zamanda yapılması planlanan kendi turnuvalarını, ELF Kupasını düzenleyeceklerini duyurdu. Bazı NF üyeleri, ELF Cup’a katılma davetini kabul etti.

Occitania, ilk turnuvanın 19-25 Kasım 2006’da Toulon yakınlarındaki Hyères les Palmiers ve çevresinde düzenleneceğini duyurdu. ELF Kupası’nın NF üyelerini VIVA Dünya Kupası’ndan uzaklaştırması beklentisiyle, katılımcı sayısı sekize düşürüldü, ancak sonuçta Monaco, Romani, Sápmi, Güney Kamerun, Batı Papua ve Occitania milli futbol takımları katıldı.

Ancak Batı Papua ve Güney Kamerun’un Eylül 2006’daki NF Genel Kuruluna katılamaması ve Romanların karşılaştığı lojistik sorunlar, sadece üç takımla devam edebilecek gibi görünen turnuvaya yeni şüpheler getirdi. Güney Kamerun bir ekip göndermeyi kabul ettiğinde dört takım katılmaya karar verildi. Sápmi üç karşılaşmada 42 gol attı ve ilk (2006) VIVA Dünya Kupası kupasını kaldırırken finalde Monaco’yu 21-1 mağlup etti.

İkinci VIVA Dünya Kupası 7-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında İsveç’in Sápmi kentindeki Gällivare kasabasında oynandı. Maçlar gece yarısı güneşi altında oynandı. On iki takım erkekler turnuvasına katılmakla ilgilendiklerini ifade etmişti; ancak, sadece beş takım katıldı ve Padania, Arami (Arameans Suryoye) takımını 2-0 yenerek şampiynon oldu. Ev sahibi Sápmi üçüncü oldu.

Kadınlar turnuvasında sadece iki takım vardı ve ev sahibi Sapmi, Kurd Region (Irak)’ni yendi.

Padania, 2009 turnuvasına ev sahipliği yaparken karşılaşmalar Kuzey İtalya’daki bazı önemli stadyumlarda oynandı. Final 27 Haziran 2009’da Verona’da yapıldı ve Padania, Kurd Region (Irak)’ni 2-0 yenerek unvanını korudu.

2010 VIVA Dünya Kupası’na Gozitans ev sahipliği yaparken 31 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Padania, Irak Kürt Bölgesi, Provence, Occitania, Two Sicilies ve Gozo’dan takımlar Nelson Mandela Trophy için yarıştı. Kadınlar turnuvasına sadece iki takım, Gozo ve Padania katıldı. Tibet milli futbol takımı, 2010 VIVA Dünya Kupası’na katılmak için sponsor arıyordu ancak gelemedi.

Aralık 2009’da NF-Board, Island Games Association (Ada Oyunları Birliği) ile VIVA Dünya Kupası’nın Ada Oyunları ile dönüşümlü olarak düzenlenmesi konusunda bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma sonucunda, 2012’de düzenlenecek olan beşinci VIVA Dünya Kupası Irak Kürt Bölgesi’ne verildi. Bu turnuva, 9 takımla herhangi bir FIFA dışı turnuvaya en çok katılan takım sayısına sahipti. Ev sahibi takım finalde Kuzey Kıbrıs’ı yendi. Katılımcılar, turnuvada elde ettikleri sıraya göre Kurd Region (Irak), Northern Cyprus, Zanzibar, Provence, Occitani, Western Sahara, Tamil Eelam, Raetia, Darfur’du.

4.) CONIFA’nın Tanımı

CONIFA – Confederation of Independent Football Associations (Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu): 2013 yılında faaliyete geçen CONIFA, FIFA dışındaki tüm futbol takımları için küresel bir şemsiye organizasyondur. Dünya çapında 5.500’den fazla etnik köken ve uluslararası futbol oynamak için uluslararası bir arenaya sahip olmayan, sportif olarak izole edilmiş yüzlerce bölge vardır. CONIFA, tüm kayıtlı Futbol Federasyonlarını ve takımları oynamaya davet ederken FIFA dışındaki takımlar için resmi Dünya şampiyonası, Kıta şampiyonaları, Uluslararası turnuvalar ve kültürel etkinlikler ve gençlik değişimleri düzenlemektedir. 2018 itibariyle, ConIFA’nın 40’tan fazla üye federasyonu bulunmaktadır.

Vizyon
Yüksek etik standartları ve aktif üyeleri ile CONIFA, uluslararası futbol oynamaktan keyif alan, insanlar, uluslar ve sportif faaliyetlerden mahrum bırakılmış bölgeler için dünyanın önde gelen kuruluşudur. CONIFA, küresel ilişkilerin ve uluslararası uzlaşmanın geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Amaçlar
CONIFA, dostluk, kültür ve futbol oynama keyfi ile tüm dünyada insanlar, uluslar, azınlıklar ve yalnız bırakılmış bölgeler arasında köprüler inşa etmeyi amaçlamaktadır. CONIFA, üyelerinin gelişimi için çalışır ve ırkçılığın yeryüzünden silinmesi ve fair play kurallarının uygulanması konusunda tavizsiz vermeden çalışır.
CONIFA, “ülkeler” veya “devletler” yerine açıkça “üyeler” terimini kullanır. Bir futbol federasyonu veya temsil ettiği kuruluş (etnik ve/veya dilsel azınlık, yerli grup, kültürel organizasyon, bölge) FIFA üyesi değilse ve aşağıdakilerden birini veya birkaçını yerine getiriyorsa CONIFA üyeliği için başvuruda bulunabilir.

Kriterler

 • Futbol federasyonu, FIFA’nın altı kıta konfederasyonundan birinin üyesidir: AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL, OFC, UEFA.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesidir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, IOC Tanınmış Uluslararası Spor Federasyonları Birliği’nin (ARISF) üye federasyonlarından birinin üyesidir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, ISO 3166-1 ülke koduna sahiptir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen tüzel kişi, fiilen bağımsız bir bölgedir. Bir bölge, aşağıdaki kriterlerin tümünü karşılaması halinde fiili bağımsız olarak kabul edilir: (a) iyi tanımlanmış bir bölge; (b) kalıcı bir nüfus; (c) özerk bir hükümet ve (d) Birleşmiş Milletler üye devletlerinden en az biri tarafından diplomatik olarak tanınma.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, Birleşmiş Milletler Kendi Kendini Yönetmeyen Bölgeler listesine dahil edilmiştir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, Travellers’ Century Club’ın ülke ve bölge rehberine dahil edilmiştir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen kuruluş, Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Örgütü (UNPO) ve/veya Avrupa Milliyetleri Federal Birliği (FUEN) üyesidir.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen varlık, Uluslararası Azınlık Hakları Grubu tarafından sürdürülen ve yayınlanan Dünya Azınlıklar ve Yerli Halklar Rehberi’nde yer alan bir azınlıktır.
 • Futbol federasyonu tarafından temsil edilen varlık, dili ISO 639-2 kodları Listesinde yer alan dilsel bir azınlıktır.
 • CONIFA ile FIFA arasında iyi ama o kadar da sık olmayan bir ilişki söz konusu. CONIFA üyelerinin FIFA’ya üyeliği konusunda CONIFA elinden gelen yardımı yaparken elbette FIFA üyelik başvuru süreçlerinde destek de dahildir. Bugüne kadar hiçbir üye aktif olarak yardım talebinde bulunmadı, ancak şu anda sadece birkaç üye FIFA’ya katılmak istiyor ve başvuruları CONIFA’ya katılmadan önce doldurulmuştu.

  5.) CONIFA’nın Faaliyetleri ve İlk Dünya Kupası

 • CONIFA Dünya Şampiyonası
 • Altı kıtada CONIFA kıta şampiyonaları
 • CONIFA uluslararası turnuvalar ve kupalar
 • CONIFA dostluk maçları
 • CONIFA kültürel etkinlikler
 • CONIFA gençlik değişim programları
 • 2014 yılında İsveç Sapmi’de gerçekleşen Birinci Dünya Futbol Kupası büyük bir başarıydı. Countea De Nissa, penaltı atışlarını da içeren heyecan verici bir finalin ardından ilk CONIFA Dünya Şampiyonu oldu.
  Countea de Nissa, finali Ellan Vannin’e karşı (5-3) kazandı. 90 dakika sonra hala 0-0’dı.
  Arameans Suryoye, Güney Osetya’yı (4-1) mağlup ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Güney Osetyalı Elbaev, Dünya Futbol Kupası’nın en skorer ismi oldu.

  Sıralama aşağıdaki şekilde gerçekleşti:
  1.Countea de Nissa (Nice)
  2.Ellan Vannin
  3.Arameans Suryoye
  4.South Ossetia
  5.Padania
  6.Kurd Region (Iraq)
  7.Occitania
  8.Abkhazia
  9.Nagorno Karabakh
  10.Sapmi
  11.Tamil Eelam
  12.Darfur United

  6.) İlk Avrupa Şampiyonası 2015

  2015 ConIFA Avrupa Futbol Kupası, CONIFA tarafından düzenlenen FIFA’ya bağlı olmayan devletler, azınlıklar, vatansız halklar ve bölgeler için uluslararası bir futbol turnuvası olan ConIFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ilkiydi. Turnuvanın ilk olarak Man Adası’nda Ellan Vannin tarafından düzenlenmesi planlanmıştı. Daha sonra Güney Doğu İngiltere’de düzenlenen grup karşılaşmaları ve eleme turları için genişleme yaşanması ve yarı finaller, üçüncülük karşılaşması ve finalin Douglas’ta yapılması düşünülmüştü. Ancak Mart 2015’teki turnuva çekilişinde, turnuvanın artık Man Adası’nda yapılmayacağı, bunun yerine Macaristan’daki yeni katılımcı Székely Land’in ev sahipliğine taşınacağı açıklandı. 2015 yılında ConIFA, turnuvanın 2016 ConIFA Dünya Futbol Kupası için eleme sürecinin bir parçası olacağını ve ilk üç takımın otomatik olarak kupaya katılacağını duyurdu.

  Katılımcılar 3’er kişilik 4 gruba ayrılırken her gruptan ilk 2 takım çeyrek finale yükseldi. CONIFA’nın sıralamasına göre 12 takım üç kategoriye yerleştirildi. Başlangıçta, 2014’te Dünya Futbol Kupası’na ev sahipliği yapan Sápmi futbol takımının turnuvada yer alması gerekiyordu, ancak daha sonra yerlerini Monaco aldı.

  Kategori 1
  1.Occitania
  2.Padania
  3.County of Nice
  4.Northern Cyprus
  Kategori 2
  5.Ellan Vannin
  6.Artsakh
  7.Abkhazia
  8.Székely Land
  Kategori 3
  9.South Ossetia
  10.Romani
  11.Franconia
  12.Sápmi

  3 takım (Franconia, Monaco, Nagorno-Karabakh) Macaristan’daki 2015 Avrupa Futbol Kupası’na katılımlarını iptal etti ve bu da başlangıçta planlananın revize edilmesini zorunlu kıldı. Toplam dokuz takımın varlığı, üçlü üç grubun oluşmasına yol açtı. Mayıs 2015’te, Occitania da yarışmadan çekildiğini duyurdu ve bu da maç takviminin CONIFA’nın sıralama puan sistemine dayalı olarak dörderli iki gruba ayrıldığı bir başka revizyona yol açtı. Haziran 2015’te, diğer üç takım, South Ossetia, Abkhazia ve Northern Cyprus, vize zorluklarının bir sonucu olarak geri çekilmek zorunda kaldılar, Felvidek takımı turnuvaya eklendi ve geriye üçer takımlı iki grup kaldı.

  Ellan Vannin (Man Adası), Felvidek (Güney Slovakya)’i penaltılarla yenerek üçüncü olurken Patania (Kuzey İtalya) ise Country of Nice (Güney Fransa)’i 4-1 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

  7.) 2016 ve 2018 Dünya Kupaları

  South Ossetia, Abkhazia’dan gelen takımların Macar hükümeti tarafından vizesi reddedildiği 2015 ConIFA Avrupa Futbol Kupası’nın ardından ConIFA, siyasi müdahale olarak gördükleri şeye güçlü itirazlar yaptıklarını açıkladı. Sonuç olarak, Temmuz 2015’te ConIFA, Yürütme Komitesinin oybirliğiyle 2016 Dünya Futbol Kupası’nı AbKhazia’ya verdiğini duyurdu. ConIFA’nın tüm üyelerinin yanında olacağı mesajını göndereceğini belirtti.

  2016 Dünya Futbol Kupası katılımcıları hem önceki turnuvadaki hem de 2015 Avrupa Futbol Kupası’ndaki katılımcılar arasında davet edildiğinden, seçim yapılmış ilk ConIFA turnuvasıydı. Kalifikasyon süreci bir dizi farklı turnuva etrafında tasarlandı. Başlangıçta ConIFA, 2015 Avrupa Şampiyonası’ndaki ilk üç takımın 2016 WFC için otomatik kalifikasyon kazanacağını duyurmuştu. Bu kararın ardından, ConIFA, elemelerin bir parçası olarak üyelerinin yer aldığı bir dizi dostluk turnuvasını onaylayacağını duyurdu; bunlardan ilki, Ellan Vannin’in ev sahipliği yaptığı dört takımlı bir turnuva olan Niamh Challenge Cup’tı. Bir başka turnuva olan Benedikt Fontana Kupası’nın da Raetia tarafından düzenlenmesi planlandı. Bu turnuvaların galipleri WFC’ye hak kazanacaktı. Ev sahibi takımlara ve eleme sürecinden geçerek turnuvaya katılan takımlara ek olarak, ConIFA, Aymara halkını temsil eden takımı ilk Güney Amerika takımı olarak davet etti. Finalde Panjab’ı 1-1 biten karşılaşma sonrasında penaltılarda yenen ev sahibi Abhazia şampiyonluğa ulaştı. Üçüncü de Padania’yı 2-0 yenen Northern Cyprus oldu.

  2018 CONIFA Dünya Futbol Kupası, üçüncü turnuvaydı. Turnuvaya Barawa Futbol Federasyonu ev sahipliği yaptı ve tüm oyunlar Londra’da ve çevresinde yapıldı. Haziran 2017’de, 2017 CONIFA Avrupa Futbol Kupası sırasında düzenlenen CONIFA toplantısında, Barawa Futbol Federasyonu’nun 2018 CONIFA Dünya Futbol Kupası’na ev sahipliği yapmak üzere seçildiği açıklandı. Ancak, CONIFA’nın kriterlerine göre, “ev sahibi”, turnuvanın organizasyon komitesine başkanlık eden CONIFA üyesidir ve bu, turnuvanın ev sahibinin bölgesinde oynanması gerektiği anlamına gelmemekteydi. Barawa, Somali’de bulunurken Barawa FA, İngiltere’deki Somali diasporasının üyelerini temsil etmekteydi.

  Dünya Futbol Kupası için kalifikasyon süreci, CONIFA tarafından 2017 yıllık genel toplantısında yayınlanan ve takımların kalifiye olabileceği çeşitli yollara giden bir dizi kriterde ortaya konmuştu.
  1.Tamil Eelam (Asya) – ConIFA Challenger Cup galibi
  2.Abkhazia (Avrupa) – ConIFA World Football Cup galibi
  3.Felvidék (Avrupa) – Macaristan Heritage Cup galibi
  4.Western Armenia (Asya) – Wild card
  5.Barawa (Afrika) – Ev sahibi
  6.Tibet (Asya) – Wild card
  7.Kiribati (Okyanusya) – Bölgesel eleme
  8.Cascadia (Kuzey Amerika – Bölgesel eleme
  9.Padania (Avrupa) – ConIFA European Football Cup galibi
  10.Northern Cyprus (Avrupa) – ConIFA European Football Cup finalisti
  11.Panjab (Asya) – Bölgesel eleme
  12.United Koreans in Japan (Asya) -Bölgesel eleme
  13.Matabeleland (Afrika) – Bölgesel eleme
  14.Kabylia (Afrika) – Bölgesel eleme
  15.Ellan Vannin (Avrupa) – Bölgesel eleme
  16.Székely Land (Avrupa) – Bölgesel eleme
  17.Tuvalu (Okyanusya) – Kiribati yerine
  18.Kárpátalja (Avrupa) – Felvidék yerine

  Turnuvaya geç katılan Kárpátalja, finalde Kuzey Kıbrıs’ı 0-0 biten karşılaşma sonrasında penaltılarla 3-2 yenerek ilk şampiyonluğunu kazandı. Üçüncülüğü de yine 0-0 sonrasında Szekely Land’i penaltılarda 5-4 yenen Padania kazandı.

  8.) 2017 ve 2019 Avrupa Şampiyonaları

  2015 ConIFA Avrupa Futbol Kupası’nın ardından, bir sonraki turnuvanın 4-11 Haziran 2017 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirileceği, organizasyonun Şubat 2017’deki Yıllık Genel Toplantısında duyuruldu. Dört lokasyonda düzenlenmesi planlanan turnuvaya toplam sekiz takımın katılacağı açıklandı.

  Turnuvaya katılanlar:
  1.Abkhazia
  2.Northern Cyprus
  3.Sápmi
  4.Occitania
  5.County of Nice
  6.Ellan Vannin
  7.Padania
  8.Székely Land

  Turnuvada çekilenler ve yeni katılanlar:
  1.Sapmi’nin yerine South Ossetia
  2.County of Nice’in yerine Felvidék.
  3.Occitania’nın yerine Kárpátalja.

  Dörtlü iki grup halinde oynanan turnuvada gruplarda ilk iki sırada yer alanlar yarı finale yükseldi. A Grubu’nda Northern Cyprus ve Abhkazia, B Grubu’nda Padania ve Szekely Land üst tura çıkmayı başardılar. Yarı finalde çapraz rakiplerini yenen Northern Cyprus ve Padania finale yükselirken Padania, 1-1 sonrasında penaltılarda rakibine üstünlük sağladı. Szekely Land de üçüncülüğü elde etti.

  19 Ağustos 2018’de CONIFA, Artsakh’ın 2019 turnuvasına ev sahipliği yapacağını duyurdu. Artsakh posta makamları, 4 Haziran 2019’da bu vesileyle, turnuvaya katılan takımların bayraklarını da gösteren bir hatıra pulu yayınladı.
  Aşağıdaki tohumlarla birlikte toplam on iki takımın katılması planlandı. Seribaşı takımlar Padania (2017 CONIFA Avrupa Şampiyonu) ve 2019 ev sahibi Artsakh’tı. Abkhazia ve Székely Land, CONIFA sıralamalarına göre Pot 1’de ilk sıralarda yer aldı.

  Sardinia, 2018 yılında CONIFA’ya girdi, ancak Mayıs 2019’da turnuvadan çekildi. Önce yeri Kernow’a verildi, ancak Nice County, Donetsk PR ve Luhansk PR çekildikten sonra CONIFA 2 grupta sadece 8 takımla ilerlemeye karar verdi.

  Sırasıyla A Grubu Abkhazia ve Chameria, B Grubu’nda ise South Ossetia ve Western Armenia gruplarında ilk iki sırayı alarak yarı finale çıktılar. Yarı finalde Western Armenia, Abkhazia’yı 1-1 sonunda penaltılarla 3-0, South Ossetia ise Chameria’yı 0-0 sonunda penaltılarda 6-5 yenerek finale yükseldiler. Üçüncülük karşılaşması yine penaltılarla sonuçlanırken Abkhazia, Chameria’yı 0-0 sonunda 5-4 ile geçti. Finalde ise South Ossetia 1-0 ile şampiyonluğa ulaştı. Bu turnuvada kalan 4 takım için de klasman karşılaşmaları oynanmıştı.

  9.)Diğer Organizasyonlar

  WUFA – World Unity Football Alliance (Dünya Birliği Futbol İttifakı): FIFA’ya bağlı olmayan futbol takımlarının uluslararası yönetim organıdır. WUFA, 2020 yılında dünyadaki FIFA’ya bağlı olmayan federasyonlar arasındaki uluslararası rekabeti denetlemek için kurulmuştur. Dünya Birliği Futbol İttifakı merkezi bir yönetim yapısına sahip değildir. 2021 itibariyle, WUFA’nın 18 üye derneği bulunmaktadır.

  CSANF – Consejo Sudamericano de Nuevas Federaciones: Güney Amerika için 2007’de kurulan konfederasyon ilk kıta konfederasyonudur. Kuruluşundan 2013’e kadar NF-Board’a, ardından 2020’den itibaren WUFA’ya bağlı olan CSANF şu anda aktiftir.

  IIGA – International Island Games Association (Uluslararası Ada Oyunları Birliği): 1985’te kurulan ve tek amacı Ada Oyunlarını organize etmek olan bir organizasyondur. Birkaç adadan ve diğer küçük bölgelerden takımlar arasında iki yılda bir yapılan dostane bir atletik yarışma (futbol dahil) düzenlenmektedir.

  UAFA – Union of Arab Football Associations (Arap Futbol Dernekleri Birliği): Arap Ligi’nde futbolun yönetim organıdır. 1974 yılında kurulan UAFA’nın 22 üye derneği bulunmaktadır.

  NF-Board/FIFA Dışı üst düzey futbol ligleri (kulüp takımları için):
  1.Greenlandic Football Championship
  2.Challenge Prince Rainier III of Monaco
  3.Falkland Islands Football League
  4.Gozo Football League First Division
  5.Kiribati National Championship
  6.Mayotte Division Honneur
  7.KTFF Süper Lig
  8.Ligue de Football de Saint Pierre et Miquelon.
  9.Tuvalu A-Division
  10.Zanzibar Premier League
  11.Vatican City Championship
  12.Artsakh Football League

  Kategori:Kapsam Dışı