İçeriğe geç

Corinthian FC

Last updated on 8 Ekim 2021

1.) Corinthian FC Hakkında Genel Bilgi

1890’lara geldiğimiz Britanya Futbol Tarihinde sırada ilginç bir kulüp var: Corinthian FC

Kulüp 1882’de İngiltere Futbol Federasyonu başkan yardımcısı N. Lane Jackson tarafından Londra’da kuruldu. Takım, çok iyi oyunculara sahip olmasına rağmen Londra’da amatör kulüplerle dostluk maçları yapıyor ve hiçbir yarışmacı organizasyona katılmıyordu. Kulübün ilkesi “spormenlik, fair-play ve spor aşkıydı”. Kulübe yapılan Futbol Ligi’ne ve FA Cup’a katılma davetleri geri çevriliyordu. Bunun nedeni olarak kulüp ilkelerinden olan: “Yarışmak ne rekabetle kupa kazanmak ne de belirli bir ödül almaktır.” prensibi olarak gösterilmişti.

Jackson, İskoçya milli takımının başarısını sürekli birlikte oynayan oyunculara bağlamış ve böyle bir milli takım kurmak istemişti. Bunun için dönemin en iyi amatör futbolcuları bir araya getirilmişti. Zamanla İngiltere millî futbol takımının iskeleti haline gelen takımın oyuncuların başka takımlarda oynamaya izinleri vardı. Bu sebeple kulüp, diğer karşılaşmaların oynandığı cumartesileri sahaya çıkmıyordu.

Eğer Football League ya da FA Cup bir yarışma olmasaydı Corinthian’ın bu kupayı birçok kez kazanmış olma ihtimali oldukça yüksekti. Buna birkaç örnek vermek gerekirse 1884’te oynanan bir karşılaşmada Corinthian o senenin FA Cup şampiyonu Blackburn Rovers’ı 8-1 yenmişti. 1900’de o yılın şampiyonu Aston Villa’yı mağlup etmişlerdi. 1903 FA Cup finalinde Derby County’i 6–0 mağlup eden Bury’i 10-3 yenmişlerdi. 1904’te Corinthian’ın 11–3’lük Manchester United galibiyeti bardağı taşıran son damla oldu…

Ortalama 50.000 seyirciye oynayan bu kulübün ve kalecilerinin hikayesiyle devam edeceğiz… Dünya turları, etkiledikleri kulüpler, oyuncuların milli takım performansları…

Fotoğrafta Kral George VI, Corinthian ve Tottenham Hotspur arasındaki karşılaşmanın başlama vuruşunu yapıyor.

Corinthian FC’nin hikayesine kaldığımız yerden devam edelim. 1882’den itibaren İngiltere milli takımının bazen tamamını bazen de büyük çoğunluğunu oluşturan bir yapıdan bahsediyoruz. 1890’a kadar İskoçya ile yapılan 8 karşılaşmada oynayan 88 oyuncunun 52’si Corinthian FC oyuncusuydu. Hatta ilk siyahi oyuncu Andrew Watson da bir Corinthian’lıydı.

Hem Football League hem FA Cup şampiyonlarına karşı aldıkları farklı galibiyetler sonunda Corinthian FC’nin üst düzey futbol kulüpleriyle karşılaşması 1900’lerin başlarında artık bir sorun olmaya başlamıştı. Bunun üzerine takım dünya turnesine çıkmaya karar verdi ki zaten bunu daha önce de gittikleri ülkeler olmuştu. 1897’den itibaren Güney Afrika ile başlayan ve Kanada, ABD, Macaristan, Çekoslovakya, İspanya, Danimarka, Hollanda, Avusturya, İsviçre, İsveç, Almanya, Brezilya, Jamaika ile devam eden bir süreçten bahsediyoruz. 1914’de Dünya Savaşı patlak verinceye kadar yabancı takımlarla 131 gösteri karşılaşması oynadılar ve bunların 72 tanesi yurtdışındaydı.

En son Brezilya turnesine gittiklerinde Dünya savaşı başladığı için hemen geri dönmek zorunda kaldılar. Daha önce de Brezilya’ya gitttiler ve onlardan çok etkilenenen tren yolu işçilerinin de girişimleriyle Brezilya’nın en önemli kulüplerinden Corinthians’a isim kaynağı oldular. Corinthian’ın eski oyuncularından Charles Miller, Brezilya’da futbolun babası olarak kabul edilir. İspanya seyahatinde Real Madrid’in beyaz formasının da esin kaynağı onlardı.

Futbol içindeki aykırı duruşları dışında dünyada da yıllar boyunca birçok etki bıraktılar. Onların 1.Dünya Savası Sonrası dönemlerine de değineceğiz.

Kategori:BritanyaGallerİngiltereİrlandaİskoçyaKuzey İrlanda