İçeriğe geç

Kadınlar Dünya Kupaları

Last updated on 9 Ekim 2021

1.) Büyük Kadınlar 2019 Dünya Kupası

2019 Kadınlar Dünya Kupası bugün Fransa’da ev sahibi ile Güney Kore karşılaşma ile başlıyor. Turnuvada altı farklı grupta toplam 24 takım yer alacak. Dört takımlı grupları ilk iki sırada tamamlayan ekipler, ilk 16’ya yükselmeye hak kazanırken, grupları en fazla puan kazanarak bitiren en iyi 4 takım da yine son 16’ya kalacak.

2019 Dünya Kupasında Gruplar şu şekilde:

A Grubu: Fransa, Norveç, Güney Kore, Nijerya (Afrika Şampiyonu) /

B Grubu: Almanya (Son Avrupa İkincisi), İspanya, Çin, Güney Afrika (Afrika İkincisi) /

C Grubu: İtalya, Brezilya (Güney Amerika Şampiyonu), Avustralya (Asya İkincisi), Jamaika /

D Grubu: İngiltere, İskoçya, Arjantin, Japonya (sya Şampiyonu) /

E Grubu: Hollanda (Avrupa Şampiyonu), Kanada (Kuzey ve Orta Amerika İkincisi), Yeni Zelanda (Okyanusya Şampiyonu), Kamerun /

F Grubu: İsveç, ABD (Kuzey ve Orta Amerika Şampiyonu), Şili (Güney Amerika İkincisi), Tayvan

Kadınlar futbolunun tarihçesinden, erkekler tarafından konulan birçok yasaklamalarla yaşadığı sıkıntılardan bahsetmiştim. İlk Dünya Kupası 1991’de düzenlenirken son şampiyon da ABD toplamda 3 birinciliği, 1 ikinciliği, 3 üçüncülüğü sahip. Almanya 2 birincilik, 1 birincilik ile onu takip ediyor. Norveç ilk iki turnuvada 1 birincilik, 1 ikincilik elde etmişti. Son iki turnuvada ön plana çıkan Japonya ise 1 birincilik, 1 ikincilik sahibi. Onun dışında İsveç, Brezilya ve Çin’in birer finali var, tabii yarı finalleri de. İngiltere, Fransa ve Kanada da birer yarı final görmüş ülkeler. Burada ismi geçen bütün ülkeler bu turnuva da var.

Fotoğrafta 2015 finalinde ABD kalecisi Hope Solo, bir Japonya pozisyonunu engellemeye çalışıyor. Hope Solo 202 kez milli formayı giydi ve 2016’da 35 yaşında futbolu bıraktıktan sonra ABD Futbol Federasyonu Başkanlığı için aday oldu.

Bir ay sürecek turnuva 7 Temmuz’da Lyon şehrindeki 59 bin kapasiteli Parc Olympique Lyonnais Stadı’nda oynanacak final karşılaşmasıyla son bulacak. Olympique Lyonnais kadın futbolunun en başarılı kulübü ve son Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona’yı 4-1 yenerek 4.kez üst üste şampiyon oldu.

2.) Büyük Kadınlar Dünya Kupaları Değerlendirme

Fransa’da düzenlenen 8.Kadınlar Dünya Kupası’nda yarı finalistler belli oldu. 1991’den bu yana düzenlenen bu kupada daha önceki yedi kupada kimler kaç kez yarı final oynadı? Bu kupada yarı finale yükselenlere öncelik verelim.

ABD, bütün kupalarda yarı finale yükselmeyi başarırken bunların dördünde final oynayıp üçünde şampiyonluğa ulaştı. Son şampiyon ABD’nin yarı finaldeki rakibi İngiltere son dönemlerde yükselişte ve bir önceki kupadan sonra ikinci kez yarı finalde. İsveç kadınlar futbolunun her dönem belli bir seviyede olan ülkelerinden, dördüncü kez yarı finalde ve bir kez final oynamıştı. Dördüncü yarı finalist Hollanda ise ilk yarı finalini oynayacak ki daha önce çeyrek finali bile yoktu. Son Avrupa Şampiyonu olarak onlar da İngiltere gibi yükselişte.

Bu kupada çeyrek finalde elenenlerden Norveç, daha önce dört kez yarı final oynadı ve bunlardan iki tanesinde final oynayarak bir şampiyonluk elde etti. Ev sahibi Fransa daha önce bir kez yarı final oynamıştı, bu kupada da iddialılardı ama kadınlar futbolunun en sert kayasına, yani ABD’ye çarptılar. Kadınlar futbolunun ABD’den sonra en başarılı ülkesi olan Almanya (her kupada en az çeyrek final gördüler) ise beş kez yarı final oynadı ve bunlardan üçünde finaldeydi, iki de şampiyonluk elde ettiler. Ancak bu kupada onlar da beklemedikleri bir şekilde çeyrek finalde elendiler. Çeyrek finalde elenen dördüncü takım İtalya ise daha önce yarı final oynamamış, bir kez daha çeyrek finalde yer almıştı.

2019’da erken elenenlerden Japonya’nın iki yarı finalde iki final ve bir şampiyonluğu, Çin’in iki yarı finalde bir finali, Brezilya’nın da iki yarı finalde bir finali, Kanada’nın bir yarı finali var.

Yarı finale kalan dört ülke içinde daha önce şampiyon olan tek ülke ABD. Bakalım onlar mı şampiyon olacak, yeni bir şampiyon mu çıkacak?

Turnuvalardaki Sıralamalar

Ülkelerin Toplam Performansları

Konfederasyonların Toplam Performansları

 

3.) Kadınlar 17 Yaş Altı 2018 Turnuvası

Uruguay’da düzenlenen 2018 FIFA 17 Yaş Altı Kadınlar Futbol Turnuvası soonuçlandı. Finalde Meksika’yı 2-1 ile geçen İspanya mutlu sona ulaştı. Üçüncü Yeni Zelanda ve dördüncü ise Kanada oldu.

2008’den bu yana düzenlenen turnuvada Kuzey Kore birinci, ABD ikinci olurken, Almanya üçüncü ve İngiltere dördüncü sırada yer almıştı. Sonraki yıllarda 2010’da sıralama Güney Kore, Japonya, İspanya ve Kuzey Kore; 2012’de Framsa, Kuzey Kore, Gana ve Almanya; 2014’de Japonya, İspanya, İtalya ve Venezuella; 2016’da ise Kuzey Kore, Japonya, İspanya ve Venezuella şeklinde gerçekleşmişti.

Kadınlar futbolunda büyükler, 20 yaş altı ve 17 yaş altı kategorilerinde turnuva düzenleniyor. Büyükler turnuvası 1991, 20 yaş altı turnuvası 2002’den bu yana var. Büyüklerde son şampiyon Japonya’yı yenen ABD ve 20 yaş altında İspanya’yı yenen Japonya. 17 yaş altı turnuvası vesilesiyle kadınlar futbolunda uluslararası durumu ve kalecilerin dünyasını anlatan yazılar dizisini blogumda paylaşacağım.

Bir başka ilginç nokta ise Uruguay’daki 17 Yaş Altı Turnuvası’nda şampiyon olan İspanya’nın kalecisi ki fotoğrafta 13 numaralı olan Catalina Coll turnuvanın da en iyi kalecisi seçilirken 6 karşılaşmada sadece 3 gol yedi. İlginç olan kendisi Ağustos ayında gerçekleşen ve İspanya’nın ikinci olduğu 20 Yaş Altı Turnuvası’nda da İspanya’nın kalesindeydi. O turnuvada en genç oyuncu olarak büyük başarı elde eden Catarina Coll, kadınlar futbolunda da önemli bir noktada olan Barcelona’da futbol hayatına devam ediyor.

4.) Kadınlar 17 Yaş Altı Daha Önceki Turnuvalar

Kanada’da düzenlenen 2002 FIFA U-19 Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın açılış başarısından sonra 2003 yılında FIFA, kadınlar için ikinci bir gençlik turnuvası eklemeyi planladı. FIFA, erkek gençlik turnuvalarıyla aynı yaş grupları olan U-17 Kadınlar Dünya Kupası ve U-20 Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın düzenlemeye karar verdi. Buna göre, Rusya’daki 2006 FIFA U-20 Kadınlar Dünya Şampiyonası ile geçerli olmak üzere U-19 şampiyonası için yaş sınırı 20’ye çıkarıldı. FIFA, 2008’de başlayacağı bildirilen bir U-17 kadınlar şampiyonası düzenlemeyi taahhüt etti. Ancak bir yandan kıta konfederasyonları, FIFA’ya o sırada yaş sınırlarının olduğu ikinci bir turnuva düzenlemenin zor olacağını belirtti.

İlk turnuva 28 Ekim – 16 Kasım tarihleri ​​arasında Yeni Zelanda’da 2008’de düzenlendi. Açılış turnuvası sırasında dört kent karşılaşmalara ev sahipliği yaptı – North Shore City (North Harbour Stadyumu), Hamilton (Waikato Stadyumu), Wellington (Wellington Stadyumu) ​​ve Christchurch (QEII Park). Turnuvada Kuzey Kore şampiyonluğa ulaşırken ABD ikinci, Almanya üçüncü, İngiltere dördüncü olmuştu. Turnuvaya 20 Yaş Altı Grubu’na paralel bir şekilde 16 takım katılmaktaydı.

Trinidad ve Tobago’daki ikinci turnuvada Güney Kore finalde Japonya’da penaltılarda üstünlük sağlarken İspanya da Kuzey Kore’yi 1-0 ile geçerek üçüncülüğe ulaşmıştı ve Asya’dan katılan üç takım da yarı finale yükselerek büyük bir üstünlük sağlamışlardı. Azerbaycan’daki üçüncü turnuvada ise bu sefer şampiyon Avrupa’dan çıktı ve Fransa zafere ulaştı. Kuzey Kore de ikinci olarak başarısını devam ettirdi. Gana üçüncü ve Almanya da dördüncü olurken ilk kez bir Afrika temsilcisi yarı finalde yer aldı.

2014 yılında Kosta Rika’da gerçekleşen turnuvada ise Japonya şampiyonlıuğa ulaşırken İspanya ikinci olmultu. İspanya bu seviyede yerini sağlamlaştırırken İtalya üçüncü olarak ilk kez bu seviyede yer almıştı. Bir başka ilk kez başarı elde eden ülke de dördüncü Venezuela olmuştu. 2016 Ürdün U-17 Kadınlar Dünya Kupası’nda Kuzey Kore birinci, Japonya ikinci, İspanya üçüncü ve Venezuela dördüncü oldu. Geleneği olan ülkeler ön plana çıkmaya devam etmekteydi.

5.) Kadınlar 20 Yaş Altı Turnuvası

FIFA U-20 Kadınlar Dünya Kupası, FIFA tarafından 20 yaşın altı milli takımları için düzenlenen uluslararası bir futbol turnuvasıdır. Turnuva çift sayılı yıllarda düzenlenmektedir. İlk olarak 2002 yılında FIFA U-19 Kadınlar Dünya Şampiyonası olarak ve üst yaş sınırı 19 olarak düzenlenen turnuvanın 2006 yılında yaş sınırı 20’ye yükseltildi. Etkinlik, 2008 yarışmasıyla birlikte geçerli olmak üzere Dünya Kupası olarak yeniden adlandırılırken amaç FIFA’nın milli takımlar için düzenlediği diğer dünya çapındaki müsabakalarıyla tutarlı hale getirmekti.

2002 FIFA U-19 Kadınlar Dünya Şampiyonası olarak düzenlenen ve 19 yaş sınırı ile gençlik düzeyindeki ilk kadın dünya şampiyonasına Kanada ev sahipliği yaptı. Turnuvaya 6 kıtadan 12 takım katılırken en yüksek kaıtlım 4 takım ile Avrupa’dandı. Katılımcılar kıta turnuvalarındaki başarılarına göre belirlenmekteydi.

Edmonton’daki Commonwealth Stadyumu’nda düzenlenen finalde, ev sahibi ile Amerika Birleşik Devletleri karşılaşırken stadyumda 47.000 kişilik şaşırtıcı derecede büyük bir kalabalık vardı. ABD, Kanada’yı Lindsay Tarpley’nin altın golüyle 1-0 kazanırken Kanadalı Christine Sinclair, turnuvanın MVP’si olarak Altın Top sahibi ve Altın Ayakkabı (10 gol) kazandı.

2004 FIFA U-19 Kadınlar Dünya Şampiyonası Tayland’da yapıldı. Almanya’daki yetişkin turnuvası dışında burada da başarılı olurken finalde Çin Halk Cumhuriyeti’ni 2-0 yendiler. ABD ile Almanya bir önceki turnuvaya göre yer değiştirmiş ve Amerikalılar bu sefer üçüncü olmuştu. Brezilya yine fördüncü sıradaydı. Altın Top geleceğin Brezilyalı yıldızı Marta’ya gitti, Altın Ayakkabı ise ikinci kez Kanadalı Brittany Timko’ya gitti.

FIFA, Rusya’da düzenlenen 2006 U-20 Kadınlar Dünya Şampiyonası’ndan başlayarak, kadınlar yaş sınırını erkeklerle eşleşecek şekilde 20’ye yükseltti. Tek değişiklik bu değildi ve artık turnuva 16 takımdan oluşmaktaydı, Avrupa 5, Kuzey ve Orta Amerika ike Asya 3 takımla temsil edildi. Kuzey Kore finalde, Çin Halk Cumhuriyeti karşısında 5-0 kazandı. Breziya bu sefer üçüncülük karşılaşmasında ABD’yi yenmişti. Bu iki ülke ilk üç turnuvada yarı finale kalmayı başarmıştı.

2008 FIFA U-20 Kadınlar Dünya Şampiyonası 20 Kasım’dan 7 Aralık 2008’e kadar Şili’de düzenlendi. 2002’de gençlik düzeyinde ilk şampiyonluğunu kazandıktan altı yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey kore’ye karşı 2-1 galibiyetle kupayı geri aldı. Altın Top ve Altın Ayakkabı, Amerika Birleşik Devletleri’nden Sydney Leroux’a gitti. Almanya üçüncü oldu ve Fransa dördüncü olurak ilk kez buralarda yer aldı.

2010 turnuvası Almanya’da düzenlendi. 2010 yılından itibaren, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’ndan hemen önceki yıllarda düzenlenen U-20 Kadınlar Dünya Kupası, erkekler oyunundaki eski FIFA Konfederasyon Kupası’na benzer bir rol ile Kadınlar Dünya Kupası’nın ev sahibi ülke için bir test etkinliği olarak hizmet etmekteydi Ev sahibi ülke finalde Nijerya’yı mağlup ederek ikinci şampiyonluğunu alırken ilk kez bir Afrika ülkesi yarı final hatta finale kadar ilerlemişti. Aynı zamanda dört farklı konfederasyonun yarı finalde temsil edildiği ilk turnuvaydı; Güney Kore üçüncü ve Kolombiya da dördüncü olarak ilk kez buralardaydı. Altın Top ve Altın Ayakkabı ödüllerinin ikisi de Almanya’dan Alexandra Popp’a gitti.

2012 U-20 Kadınlar Dünya Kupası, başlangıçta Vietnam’ın ev sahipliği teklifinin çekilmesinin ve Özbekistan’ın teklifinin reddedilmesinin ardından, 19 Ağustos’tan 8 Eylül’e kadar Japonya’da oynandı. ABD, finalde Almanya’yı 1-0 yenerken üçüncülük karşılaşmasında Japonya, Nijerya’yı 2-1 mağlup etti. Altın Top ödülü Almanya’dan Dzsenifer Marozsán’a, Altın Ayakkabı ödülü ise Kuzey Kore’den Kim Un-hwa’ya gitti.

2014 U-20 Kadınlar Dünya Kupası, 5–25 Ağustos 2014 tarihleri ​​arasında Zimbabwe’nin teklifinin geri çekilmesinin ardından Kanada’nın ikinci ev sahipliğinde düzenlendi. Almanya üçüncü şampiyonluğunu el ederken Nijerya ikinci kez final oynadı. Fransa ise Kuzey Kore’yi 3-2 yenerek şampiyonluğa ulaştı. Altın Top ve Altın Ayakkabı ödüllerinin ikisi de Nijeryalı Asisat Oshoala’ya gitti.

2016 turnuvasının Güney Afrika’da yapılması bekleniyordu, ancak ülkenin çekilmesi nedeniyle 19 Mart 2015’te yeni bir ev sahibi seçildi ve Papua Yeni Gine oldu. Kuzey Kore ikincişampiyonluğuna ulaşırken Fransa daha önceki iki yarı finalden sonra ilk kez final oynama başarısı gösterdi. Hep bu seviyelerde olan Japonya ve ABD arasındaki üçüncülük karşılaşmasından Japonlar galip geldi. 2018 FIFA U-20 Kadınlar Dünya Kupası 5-24 Ağustos 2018 tarihleri ​​arasında Fransa’da düzenlendi; bir yıl sonra Fransa, 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacaktı. Japonya, İspanya’yı 3-1 ile geçerek ilk kez şampiyonluğa ulaşırken İngiltere de üçüncülük karşılaşmasında Fransa’ya penaltılarda üstünlük sağladı. İspanya ve İngiltere ilk kez yarı finaller seviyesine ulaşmıştı. Altın Top ve Altın Ayakkabı ödülleri de İspanya’dan Patricia Guijarro’ya gitti.

2020 U-20 Kadınlar Dünya Kupası Ağustos 2020’de Kosta Rika ve Panama tarafından ortaklaşa ev sahipliği altında yapacaktı. COVID-19 salgını nedeniyle, yalnızca Kosta Rika’nın ev sahipliğinde Ocak 2021’e ertelendi. Panama, bölgedeki en yüksek COVID-19 vakalarına sahip olması nedeniyle, 2022 Orta Amerika ve Karayip Oyunları ile birlikte bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan çekildi. 17 Kasım 2020’de FIFA, turnuvanın 2020 baskısının iptal edileceğini duyurdu.

Kategori:Kadın Futbolu