İçeriğe geç

Hong Kong Kulüp Organizasyonları

Last updated on 8 Ekim 2021

1.) Hong Kong Lig Organizasyonları (1895-1900)

Hong Kong’un ilk futbol kulübü, genellikle 1886’da kurulan ve genellikle The Club olarak bilinen Hong Kong Futbol Kulübü’dür. Kulüp, Asya’daki en eski futbol kulüplerinden biridir.

Hong Kong’un ilk futbol müsabakası ise 1895’de kurulan Hong Kong Senior Challenge Shield’dir. Formatı İngiltere’deki FA Challenge Cup’a benziyordu. Yaygın olarak Senior Shield olarak bilinen turnuva, Asya’daki en eski kulüpler arası yarışmadır.

1895-96 sezonunda kupanın sahibi finalde H.M.S. Centurion’ı 3-0 yenen Kowloon FC oldu. Turnuvaya katılanlar 35th Company, E Company R.B., B Company R.B., G Company, R.B., F Co., R.B., A Co., R.B., Hongkong Football Club ve Police kulüpleri katılmıştı. Bu ilk yıllarda kulüplerin çoğunluğu Britanya ordu mensuplarını barındırmaktaydı ve zaten isimleri de genelde birliklerin isimleriydi.

Bir sonraki sezon ise turnuvaya katılım oldukça artmıştı ve toplam kulüp sayısı onikiydi. Yine eleme usulü oynana turnuvada ilk turda H Company 14th Regiment, D Company 14th Regiment, Hongkong Colts, 35th Company S.D., R.A., Hongkong Football Club, 12th Company R.A., H.M.S. Narcissus, Kowloon mücadele ederken ikinci turda ilk turdan gelen dört kulübe H.M.S. Centurion, Royal Engineers, B Company W.Y.R. ve A Company W.Y.R. eklenmişti.

En son aşamda finalde yine H.M.S. Centurion ile Kowloon FC karşılaşırken bu sefer H.M.S. Centurion uzandı. H.M.S. Centurion 1890’da inşa edilmiş bir Britanya savaş gemisiydi ve her iki takımdaki bütün oyuncular Britanya kökenliydi.

2.) Hong Kong Lig Organizasyonları (1900-1918)

Kategori:AsyaDünya