İçeriğe geç

IFFHS 20. Yüzyıl En İyi Kaleci Ödülleri

Last updated on 8 Ekim 2021

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS), futbolun tarihini ve kayıtlarını anlatan bir kuruluştur. 1984’te Leipzig’de Alfredo Pöge tarafından dönemin FIFA genel sekreteri Helmut Käser’in onayıyla kuruldu. IFFHS bir süredir Abu Dabi’deki Al-Muroor Caddesi 147 adresinde bulunuyordu, ancak 2010’da Almanya’nın Bonn kentine ve ardından 2014’te Zürih’e taşındı.

İlk aşamalarında ve 2002’ye kadar IFFHS, üç ayda bir yayınlanan Fußball-Weltzeitschrift, Libero spezial deutsch ve Libero international dergilerini yayınlamaya odaklandı. İstatistik organizasyonu şimdi yayın faaliyetlerini kendi web sitesiyle sınırlandırdı ve IFFHS’yi ve çalışmalarını tanıyan FIFA organizasyonundan destek alıyor.

Kulüpler, teknik direktörler ve futbolcular bazında sıralamalar yapan IFFHS, dünya genelinde, kıta bazında ve bazı futbolda önde olan ya da geçmişte önde olmuş ülkelerde 20.yüzyılda en iyi kalecileri seçti.

Dünyada ve Kıtalarda 20.Yüzyıl Kaleci Sıralamaları’na aşağıda yer verilmiştir:

1.) Dünya Sıralaması

2.) Afrika Sıralaması

3.) Asya Sıralaması

4.) Avrupa Sıralaması

5.) Güney Amerika Sıralaması

6.) Kuzey ve Orta Amerika Sıralaması

7.) Okyanusya Sıralaması

Kategori:AfrikaAlmanyaArjantinAsyaAvrupaAvustralyaBelçikaBrezilyaBritanyaÇekoslovakyaDanimarkaDoğu AlmanyaDünyaFransaGallerGüney AfrikaGüney AmerikaHollandaİngiltereİrlandaİskoçyaİspanyaİsviçreİtalyaJaponyaKalecilerKamerunKuzey İrlandaMacaristanMeksikaOkyanusyaPolonyaSovyetler BirliğiTürkiyeUruguayYeni ZelandaYugoslavyaZimbabve