İçeriğe geç

Futbolda Kadınlar

Kadın futbolunun tahmin edilenden çok daha uzun bir geçmişi var ve 1880’lara kadar dayanıyor. Önce İskoçya sonra İngiltere derken o dönemde birçok kadın futbol kulübü kuruldu. Örneğin Preston, erkek futbolunda olduğu gibi kadın futbolunun da kalesiydi, ünlü Dick Kerr’s Ladies  Kulübü 1894’te orada kuruldu.

Kadınlar Britanya dışında Fransa’da 1902 itibariyle kendi ligini kurarken; örneğin 1920’de Boxing Day’de Goodison Park‘da Dick Kerr’s Ladies – St Helen’s Ladies karşılaşmasını tam 53.000 kişi izlemişti. Özellikle 1.Dünya Savaşı Döneminde İngiltere’de fabrikalarda kadın çalışan sayısı artınca uzun çalışma saatlerinde verilen aralarda kadınlar arasında futbol popüler bir spor haline geldi. 1921 yılında İngiltere’de, birçoğu fabrika işçilerinin kurduğu fotoğraftaki takım gibi 150’ye yakın kadın futbol takımı vardı.

WOMEN’S WAR WORK DURING THE FIRST WORLD WAR (HU 70114) Women munitions workers’ football team from the AEC Munitions Factory at Beckton, London. Copyright: © IWM. Original Source: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205124205

WOMEN’S WAR WORK DURING THE FIRST WORLD WAR Original Source: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205124205[/caption]

Kadın futbolunun bu yükselişi sonrası ilk yasaklama açılışını İngiltere Futbol Birliği yaptı ve 5 Aralık 1921’de “….futbol oyunu kadınlar için uygun değildir ve teşvik edilmemelidir” diyerek kadınların futbol oynamasını yasakladı. Sadece İngiltere’de değil, kadın futboluna karşı düşmanca tutumlar farklı ülkelerde de kendisini gösterdi. 1970’lerin başlarına denk gelen işçi sınıfı eylemleri ve kadın hakları hareketleri ile kadın futbolu yeniden canlanmaya başladı.

FIFA dört yılda bir düzenlenen dünya kupasını kadınlar için 1991 yılında, UEFA ise Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ni 2001 yılında başlattı. Kadın futbolunun bir olimpiyat disiplini olarak yerini alması ise 1996 Atlanta Olimpiyatlarında gerçekleşti. Günümüzde Avrupa’da 1.2 milyon profesyonel kadın futbolcu ile yirmi binden fazla takımın kayıtlı olduğu bilinirken FIFA verilerine göre tüm statüler temel alarak, yaklaşık 30 milyon kız çocuğu ve kadın futbol oynamaktadır.

Türkiye’de ilk kadın futbol takımı Kınalıada Spor Kulübü içinde 1969’da kurulurken o takım 1972’de ayrılarak Dostlukspor Kız Futbol Kulübü adını aldı. Uzun süre tek takım olarak gösteri karşılaşmalarına çıktılar. İlk kadın futbol liginin kurulması için ise 1994 yılı beklendi.