İçeriğe geç

Kuzey-Orta Amerika Ülke Ligleri ve Kupaları

Bu sayfada Kuzey ve Orta Amerika kıtası futbol organizasyonu Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football (CONCACAF) üyesi ülkelerin futbol kulüpleri ile ülke ve kulüp düzeyinde organizasyonları tarihine yer verilecektir.

Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Federasyonu Konfederasyonu (CONCACAF) FIFA’nın altı kıtasal yönetim organından biridir. CONCACAF, 18 Eylül 1961’de NAFC ve CCCF’nin birleşmesiyle, 18 Eylül 1961’de Mexico City’de kurulmuştur ve bu da onu FIFA’ya bağlı o zamanlar beş, şimdi altı kıta konfederasyonundan biri haline getirmiştir. Kanada, Kosta Rika, Küba, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Meksika, Hollanda Antilleri (Curaçao), Nikaragua, Panama, Surinam ve Amerika Birleşik Devletleri kurucu üyelerdir.

41 üye, Karayipler ve Orta Amerika dahil olmak üzere esas olarak Kuzey Amerika’daki ülkeleri ve bölgeleri ve jeopolitik nedenlerle, Güney Amerika’nın Guyana alt bölgesinden üç ülkeyi (Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası) temsil eder.

Kuzey ve Orta Amerika Futbol Konfederasyonuna 41 üye federasyon olup, bu üyeler üç bölgeye ayrılmıştır: