İçeriğe geç

Olimpiyat Oyunları

Last updated on 8 Ekim 2021

1.) 1900-1908 Olimpiyatları

Futbol tarihine devam ediyoruz; 1860’lardan başlamıştık, 1900’lere geldik. Artık olimpiyatların da devreye girdiği bir dönem…

İkinci olimpiyatlar olan 1900 Fransa Yaz Olimpiyatları’nda furbol ilk kez yer aldı. Ancak katılım milli takım seviyesinde değildi; üç kulüp arasında sadece iki gösteri maçı yapıldı. Fransa’nın temsilci olarak Paris şampiyonu Club Français katılım sağlarken Belçika şampiyonu Racing Club de Bruxelles katılmayı  reddetmişti. Bunun üzerine ağırlıklı olarak Université libre de Bruxelles öğrencilerinden kurulu bir takım olimpiyatlarda yer aldı. İngiltere’yi Upton Park F.C. temsil etmişti. Fransızlar Belçikalıları, İngilizler Fransızları yendi ve madalya verilmedi.

1904 ABD Yaz Olimpiyatları’nda da yine üç takım vardı ve bunlardan ikisi ev sahibi kent olan Saint Louis’dendi. Kanada’dan Galt F.C., Christian Brothers College ile St. Rose Parish’i farklı yenerek şampiyonluğa ulaştı.  Bu Olimpiyatlarda ilk kez altın madalya verildi. Galt F.C. (Kanada) altın madalya, Christian Brothers College (ABD) gümüş ve St. Rose Parish (ABD) bronz madalya kazandı. Bu sonuçlar, Kanada veya ABD’nin erkekler Olimpik futbolunda elde ettiği en iyi sonuçlardır.

Londra’da gerçekleştirilen 1908 Yaz Olimpiyatları’nda henüz yine erkekler seviyesinde yapılan futbol turnuvasına bu sefer ilk kez milli takım düzeyinde mücadele edilmişti. Sekiz takımın katıldığı turnuvada Fransa adına iki takım yarışırken, Bohemya (Çekoslovakya) ile Macaristan oyunlardan çekildi. Büyük Britanya’nın şampiyonluğa ulaştığı olimpiyatlarda, ikinci Danimarka’da daha sonra dünyaca ünlü nir matematikçi olacak olan Harald Bohr da yer almaktaydı. Kardeşi Nobel ödülü sahibi fizikçi Niels Bohr da bir kaleciydi, kulüpte birlikte olsalar da o, bu milli takımda yoktu. Fotoğraf 1908 finaline ait.

Kategori:Olimpiyatlar