23 Eylül 2022

Şili Kulüp Organizasyonları

ile Tolga Genç

Şili Lig Organizasyonu (1895-1910)

:

Futbol ilk kez Şili’ye Valparaiso Limanı’na ticaret için gelen İngilizler tarafından getirildi. Başlangıçta bölgede yaşayan Şilililer, sporun nasıl oynandığını izlerdi. 1880’de Şilili aristokrat aileler, sporu düzenli olarak ritüellerine dahil ederek Şili’deki ilk futbol karşılaşmalarının oynanmasınına vesile oldular. Karşılaşmalar, Valparaiso’daki Mackay y Sutherland de Cerro Alegre adlı İngiliz okulunun arazisinde oynanırdı.

Şili’nin en eski kulübü Valparaiso Limanı’nda 1892 yılında kurulmuş ve Club de Deportes Santiago Wanderers (Valparaiso) adını almıştı. Latin Amerika’nın da en eski futbol takımı olarak kabul edilmektedir. Peru ve Arjantin’de Wanderers’tan daha eski dört kulüp bulunmaktadır, ancak bunların hiçbiri futbol kulübü olarak kurulmamış ve futbol takımları 1892’den sonra faaliyete geçmiştir.

Şili futbolunun yönetim organı Federación de Fútbol de Chile ise 1895’te faaliyete geçti.

Unión Española kulübü, 18 Mayıs 1897’de Santiago’da ikamet eden bir grup İspanyol göçmen tarafından İspanyol Eğitim ve Dinlenme Merkezi olarak kuruldu. Aynı yıl ve 27 Ekim’de yine Santiago’da San Bernardo’da Deportes Magallanes faaliyete geçmişti. Kulübün o zamanki adı Atlético Escuela Normal F.C.’ydi.

Santiago National, 1900 yılında kuruldu ve günümüzde artık faal değil. Club Social de Deportes Rangers, Talca merkezli futbol kulübü olarak 2 Kasım 1902’de kuruldu. Rangers ismi, kulübün ilk hayırseveri Bayan Amalia Neale de Silva adına kulübün kurucu babalarından biri olan İskoçyalı Juan Greenstret tarafından seçilmişti. Seçilen takım renklerinin, kırmızı ve siyah olmasının sebebinin ilk oyuncuların bazılarının İkinci İtfaiyeci Bölüğü’nün üyeleri olmasıydı. Bir başka olası neden de, 1872’de kurulmuş olan İskoçya’nın Rangers’ının çoraplarında kırmızı ve siyah kullanılmasıydı.

Bu kulüplere ilave olarak 1903 yılında Club Deportivo Arturo Fernández Vial (Concepción) ve Corporación Club de Deportes Santiago Morning (Santiago); 1907 yılında Deportes Maipo (Maipo), Morning Star (Santiago) ve Carlos Walker (Santiago); 1908-1910 aralığında Club Deportivo General Velásquez (San Vicente de TT), Corporación Deportiva Everton (Viña del Mar), Tricolor Municipal (Paine) ve Audax Club Sportivo Italiano (Santiago) faaliyete geçmişlerdi. Kulüplerin ağırlıklı olarak Santiago’da olması dikkat çekiciydi.